4857 Sayılı İş KanunuGenel HaberlerKamu İşçileriKamu Şirketi İşçileriÖzel Güvenlik GörevlisiTaşeron İşçiler

2023 Yılı Asgari Ücret Görüşmelerinde Tarihler Netleşti

2023 Yılı Asgari Ücret Görüşmeleri Asgari Ücret Tespit Komisyonunun hangi tarihlerde toplanacağı belli oldu.

Asgari ücret zammı için bekleyiş sürüyor. Her kesimin merakla beklediği 2023 yılı asgari ücret zammı, yeni yıl öncesinde belli olacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu yapacağı 3 (üç) toplantının ardından asgari ücrette yeni tutarı belirleyecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk-İş ve TİSK başkanlarıyla bir araya geldi. Asgari ücrette görüşme takvimi netleşti

2023 Yılı Asgari Ücret

Son Dakika Asgari Ücret Tespit Komisyonu Ne Zaman Toplanacak ?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023 yılı asgari ücretini belirlemek üzere ilk toplantısını 7 Aralık , ikinci toplantıyı 14 Aralık‘ta yapacak. Gerçekleştirilecek üç toplantının ardından 2023 asgari ücret zammı belli olacak.

Türk İş Başkanlar Kurulu Kararı
ATALAY: TEBESSÜM ETTİRECEK RAKAMA İMZA ATARIZ

ATALAY: TEBESSÜM ETTİRECEK RAKAMA İMZA ATARIZ

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, görüşme sonrası açıklama yaptı. Atalay, “Toplumu tebessüm ettirecek bir rakam çıkarsa imza atalım. Asgari ücret maalesef geçim ücreti oldu. Asgari ücret arttı diye işçi çıkaranlar oluyor onun önüne geçmek lazım” diye konuştu.

AKKOL: ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYACAĞIZ

Toplantı öncesi açıklama yapan TİSK Başkanı Özgür AKKOL, “Ortak mutabakat devam etmeli. İşçi tarafının da memnun olduğu, işverenleri koruyan dengeli bir ücret için elimizi taşın altına koyacağız” dedi.

BAKAN BİLGİN: ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ

Asgari ücretle ilgili işçi veya işveren tarafı henüz rakam telaffuz etmedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, çalışanların enflasyona ezdirmeyeceklerini söyledi. 

Bilgin son açıklamasında “Enflasyonun tahribatından koruyacak bir düzenlemeyi geçen sene yapmaya çalıştık, yüzde 50 zam vererek. O yetmedi hemen onun üzerine aritmetik olarak yüzde 80’in üzerinde, kümülatif olarak yüzde 94 küsur zam verdik ama enflasyonun tahribatı devam ediyor. Dolayısıyla bunu dikkate alan bir düzenleme yapacağız” dedi.

Zamla ilgili çeşitli iddialar ortaya atılırken Bakan Bilgin, “Yüzde 50 zam olur mu?” sorusuna “Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım” demişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

2023 Yılı Asgari Ücret Görüşmeleri ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullanmıştı;

“Şu anda sağ olsun Vedat Bey ekibiyle beraber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettiriyor. Bu çalışmalarla birlikte inşallah önümüzdeki ay ve yeni yıl, bunların arka arkaya açıklandığı aylar olacak ve buralardaki ücret politikalarımız da ne durumdaysa bunları da yine açıklayacağız. Tabii en önemlisi bunlardan asgari ücretin yeniden tespiti çalışması olacak. Bu çalışmayla birlikte de gerek sözleşmeliler gerek EYT bütün bunlar, arka arkaya yani biz 2023’e bunları da açıklayarak girmiş olacağız.”

Bir yanıt yazın