Ana SayfaGenel HaberlerKamu İşçileriKHKTaşeron İşçiler

T.C Sağlık Bakanlığı ve Bağlı İş Yerlerinde Çalışan İşçilerin Faydalanacağı İşletme Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

T.C Sağlık Bakanlığı ve Bağlı İş Yerlerinde Çalışan İşçilerin Faydalanacağı İşletme Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

Öz Sağlık İş Sendikasının İmzaladığı Toplu Sözleşme Hükümleri Nelerdir? Toplu Sözleşme Ne Zaman İmzalandı? Toplu Sözleşme İçerikleri Nelerdir? Toplu Sözleşme Kimleri Kapsıyor ?

Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) arasında bağıtlanan T.C. Sağlık Bakanlığı ve Bağlı İ şyerlerinde İşletme Toplu İş Sözleşmesi 10.08.2020 tarihi itibariyle imzalandı.

Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet SERT’in açıklamaları şu şekildedir:

Değerli sağlık emekçisi işçi kardeşim,         

        “”    T.C. Sağlık Bakanlığına bağlı işyerlerinde çalışan siz değerli üyelerimiz sağlık işçilerine uygulanmak üzere, Hak-İş/Öz Sağlık-İş Sendikamız ile Sağlık Bakanlığının üyesi bulunduğu Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) arasında bağıtlanan İşletme Toplu İş Sözleşmesinin hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

            Öz Sağlık-İş Sendikası olarak, Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçilerinin ‘‘iş ve sosyal hayat’’ tan kaynaklanan hakları için öncü rolünü üstlenmeye, yenilikçi ve dinamik bir Sendika olmaya devam ediyoruz.

            Uzmanlaşarak devam ettirdiğimiz tüm Sendikal hizmetlerde yasal, ahlaki ve etik ilkelerden ödün vermeden, Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçilerinin haklarını emanetimiz bilip saygı duyarak, Hak-İş’imizin gelişmiş teşkilat yapısı ile birlikte Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçilerini Toplu İş Sözleşmeleri ile Sendikal haklara kavuşturarak öncü olma özelliğimizi sürdüreceğiz.

            Değerli Sağlık işçisi kardeşim,         

            696 sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilerin yetki tespit nisabına (yani toplu iş sözleşmesine) dahil edilmemesi gerektiği iddiası ile malum sendika tarafından yargıya taşınan ve bu nedenle uzun süre sağlık işçilerinin mağduriyetine sebep olunan süreç, başta konfederasyonumuz Hak-İş ve Sendikamızın haklı mücadelesi sonucunda nihayet Toplu İş Sözleşmesinin imzalanmasıyla sonuçlandı.

            Aylardır yazılan çizilen, söylenenlerin aksine Toplu İş Sözleşmesinde 696 KHK ile sürekli işçi kadrolarına geçirilen işçi kardeşlerimizi kapsam dışı bırakacak herhangi bir düzenlemeye yer verilmemiştir.

            Üyemiz sağlık işçilerine uygulanacak İşletme Toplu İş Sözleşmesi sürecinde gerekli katkı ve desteklerini bizlerden esirgemeyen başta Hak-İş Konfederasyonumuz Genel Başkanı Sayın, Mahmut Arslan olmak üzere değerli yönetimine, Sağlık Bakanımız Sayın, Dr. Fahrettin KOCA’ya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın, Zehra Zümrüt Selçuk Hanımefendiye, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri (TÜHİS) Sendikasına ve tüm Hak-İş/Öz Sağlık-İş ailesine teşekkür ederiz.
Saygılarımızla.””

Devlet SERT
Öz Sağlık-İş Sendikası
Genel Başkanı

Bir cevap yazın