Sürekli İşçilerin 2020 Yılı Toplu Sözleşmeleri Ne Zaman Başlayacak?

Uzun süredir zor süreçlerden geçen kamu, kurum ve kuruluşlarında şirket personeli olarak çalışan işçiler 2018 yılında kadroya geçirildiler.

Kadroya geçirilen şirket personellerinin bir kısmı 4/D İşçi Kadrosuna alınırken, mahalli idarelerde görev yapan personeller ise kendi bünyesinde kurulan şirketlerde kamu şirket işçisi olarak 4/A statüsünde sürekli işçi olarak görevlerine devam etti.

Toplu İş Sözleşmesinde Beklentiler Yükseliyor

2020 yılında gerçekleştirilmesi planlanan toplu sözleşme görüşmelerinde 4D’li, KHK Kadrolu İşçiler merakla görüşme tarihini bekliyor. Toplu sözleşmede maaş zammı, tayin hakkı, ek ödeme ve iş garantisi konularında beklentileri bulunan 4D’li ve Mahalli İdarelerde çalışan şirket işçileri şimdiden görüşmeye odaklanmış durumdalar.

Toplu Sözleşmesi Ne Zaman Bitiyor ?

Taşerondan gelen işçilerin toplu iş sözleşmesi Mahalli İdare Şirketlerinde (Belediye ve Özel İdarelerde) 30 Haziran 2020 tarihinde, diğer kurumlarda da 31 Ekim 2020 tarihinde sona erecek.

Kamu İşçileri Toplu İş Sözleşmesi

Toplu Sözleşme Tarihleri Ne Zaman ?

Toplu sözleşmeler sona ermeden önce görüşmeler başlayacak ve işçilerin 2021 yılında geçerli olacak toplu sözleşmeleri imzalanacak.

4D’li, KHK Kadrolu İşçilerin Toplu Sözleşme zamanı yaklaşıyor. 2 yıl önce kadroya geçirilen işçilere 2 yıllık zam belirlenmiş, özlük hakları da toplu sözleşmeye kadar, belirlenen yasal düzenleme üzerinden gerçekleştirilmekte idi.  

Toplu Sözleşme Tarihleri Ne Zaman ?
Yüksek Hakem Kurulu Tarafından Belirlenen Tarih

Yüksek Hakem Kurulunun aldığı karara göre ise kamudaki taşerondan 4D li olan kadrolu işçilere 2020 ekim; yerel yönetimlerdeki taşerondan 4A lı olan kadrolu işçilere de 2020 haziran ayına kadar her 6 ayda bir yüzde 4 oranında zam yapılması kararı alınmıştı.

Taşerondan gelen işçilerden ve sendikalardan bu yönde talep olmakla beraber, toplu iş sözleşmesi ile tayin hakkı verileceğine ilişkin bir bilgi şu an için bulunmuyor. Toplu iş sözleşmesinde bu yönde bir hüküm konulması yeterli olmaz. Yasa ya da kararnameyle düzenleme yapılması gerekir.

Covid-19- Corona virüs nedeniyle toplu sözleşme görüşmelerinin ertelenmesi ile ilgili karar Resmi Gazete ‘de yayımlanmıştı. Toplu sözleşmeler Temmuz ayına kadar olmayacak. Bu nedenle belediye işçilerinin toplu sözleşmeleri , Covid-19-corona virüs salgınının durmasını bekleyecek.

Eğer bir 3 aylık erteleme daha olmazsa Mahalli İdare Şirketlerinde Çalışan 4A lı işçilerin sözleşmelerinin Ağustos ayında, diğer işçiler için ise daha önce açıklanan 31 Ekim 2020 tarihinde TİS görüşmelerinin başlaması bekleniyor.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) uyarınca, taşeron işçiler çakılı kadro ile kamu kurumlarına alındılar. Herhangi bir değişiklik yapılmadığı takdirde, emekli oluncaya kadar mevcut kurumlarında çalışabilecekler.

Eğitim, eş durumu gibi nedenlerle tayin isteyemeyecekler. 696 sayılı KHK ile sürekli işçi kadrolarına geçişi yapılan ve mevcut iş yerinden bildirilen işçiler de yetki tespitinde dikkate alınacaktır.

Kanun koyucunun istisnai düzenleme sevk ettiği husus, farklı iş kolundan yeni tescil edilen iş yerleri bakımından yetki başvurusunun yapılması durumudur. Maddeye göre yeni tescil edilen iş yerlerinde 31 Ekim 2020’den önce yetki başvurusu yapılamayacaktır.

Zaten bu tarih itibariyle de bu işçiler de mevcut iş yerinden bildirilecektir. Açıklanan maddi ve hukuki olgular karşısında 696 sayılı KHK ile sürekli işçi kadrolarına geçişi yapılan ve mevcut iş yerinden Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilen işçilerin yetki tespit başvurusunda dikkate alınması gerektiği hususu tartışmasızdır.

Yapılan Zamlar Nelerdi?

Yüksek Hakem Kurulu’nun aldığı karara göre ise kamudaki taşeron işçilere 2020 ekim; yerel yönetimlerdeki taşeron işçilere de 2020 haziran ayına kadar her 6 ayda bir yüzde 4 oranında zam yapılacak. Yüksek Hakem Kurulu Toplu sözleşmede taşerondan kadroya geçen işçiler için şu madde yer aldı: “696 sayılı KHK kapsamında daimi işçi kadrosuna geçirilen alt işveren işçilerle ilgili çalışmalar 2020 yılından itibaren yapılacaktır.”   

Toplu sözleşme gereğince maaşlarına yüzde 4 oranında zam yapılan taşeron işçilerden maaşları asgari ücretin altında olan olursa o maaşlar asgari ücret seviyesine çekilecek. 

One thought on “Sürekli İşçilerin 2020 Yılı Toplu Sözleşmeleri Ne Zaman Başlayacak?

  • 29 Haziran 2020 tarihinde, saat 20:48
    Permalink

    ?ALLAH RAZI OLSUN ?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilave tediye ödeme tarihleri belli oldu