Ana SayfaGenel HaberlerKamu İşçileriKamu Şirketi İşçileriTaşeron İşçiler

Son Dakika Kamu İşçileri İçin Uzlaşma İddiası

Son Dakika Kamu İşçileri İçin Uzlaşma İddiası

Hükümet Türk-İş ve Hak-İş’in taleplerine yakın teklifte bulunduğu sosyal medya sitelerinde yayımlanmaya başladı. 4 bin Tl altında brüt maaş alanların 4 bin TL’nin üzerine çıkarılması ve ilk altı ay yüzde 11 zam yapılması konusunda uzlaşıldığı sosyal medya sitelerinde yayımlanmaya başladı.

Kamuda çalışan yaklaşık 700 bin işçiyi kapsayan kamu sözleşmesinde sona yaklaşıldı. Hükümet ile sendikalar arasında düşük ücretlerin yükseltilmesi ve ücret zammında büyük oranda anlaşıldığı, imzaların bu hafta içerisinde atılacağı belirtildi. Memur ve memur emeklileri için ise hükümet zam teklifini 12 Ağustos Perşembe günü açıklayacağı öğrenildi.

Türk İş Amblemi
Türk İş Amblemi

Konfederasyonların Talebi

Türk-İş ile Hak- İş, kamu çerçeve sözleşmesinde asgari ücret seviyesindeki düşük ücretlerin 4 bin 800 TL’ye çıkarılmasını, ilk 6 ay için de tüm ücretlere yüzde 20 zam yapılmasını talep etmişti. İktidar ise ilk teklifinde işçiye birinci altı ay için yüzde 9 zam teklif etti. Hükümetin il olarak brüt 3 bin 577 lira (asgari ücret) ile 3 bin 750 lira arasındaki ücretlere 100 TL seyyanen zam, brüt 3 bin 750 lira ile 4 bin lira arasındaki ücretlere de 60 TL seyyanen zam teklifi sendikalar tarafından reddedilmişti.

Hak-iş Amblemi

Kamu İşçileri İçin Uzlaşma İddiası

Son Dakika Kamu İşçileri İçin Uzlaşma İddiası

Elde edinen bilgilere göre hükümet, asgari ücret seviyesindeki düşük ücretlerin Türk-İş ile Hak-İş’in talebi olan 4 bin 800 TL’ye çıkarılması yönünde anlaşamadı, fakat 4 bin TL’nin üzerinde uzlaşma sağlanıldığı öğrenildi. Bunun dışında tüm ücretlere yüzde 11 civarında zam yapılması konusunda da anlaşmaya varıldığı bilgisi geldi. Halen asgari ücretli işçinin günlük brüt geliri 119 TL. Bu artışlarla günlük ücretin 150 TL’ye yaklaşacağı, düşük ücretli işçilerde artışın yüzde 25-30’a yaklaşacağı, işçi tarafının da bunu kabul ettiği değerlendirmesi yapılıyor.

Bir cevap yazın