Asgari Ücret Ne Zaman Belli Olacak ? Son Toplantı Ne Zaman ?

Asgari Ücret Ne Zaman Belli Olacak ? Son Toplantı Ne Zaman ? Asgari Ücret Görüşmeleri İle İlgili Son Toplantı Ne Zaman Yapılacak Asgari Ücret Belli Oldu Mu ? Asgari Geçim İndirim Tutarı Belli Oldu Mu?

Asgari ücret için tespit komisyonu ikinci toplantısını tamamladı. Covid – 19 Tedbirleri kapsamında online olarak düzenlenen toplantıda, işveren tarafını temsil eden Türkiye İşverenler Sendikası görüşlerini sundu. Görüşmeler sonunda TİSK’in yaptığı açıklama, “Asgari ücret destekleri tüm işletmeleri kapsayacak şekilde devam etsin. Ücret üstündeki vergi ve prim yükleri uygun seviyeye çekilsin. İstihdamı korumak için dengeli bir asgari ücret belirlenmesi her zamankinden daha önemli” şeklinde bildirdi.

2021 Yılı Asgari Ücret
2021 Yılı Asgari Ücret

Son Toplantı Ne Zaman ?

Asgari Ücret Ne Zaman Belli Olacak ?

Asgari ücret görüşmelerinin son toplantısı 22 Aralıkta yapılacak ve aralık ayı sonunda kadar tamamlanacak.
Asgari Ücret Ne Zaman Belli Olacak ?

Son Toplantıda Asgari Ücret Tespit Komisyonu Kimlerden Oluştu ?

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında ikinci kez toplandı.

Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında online düzenlenen toplantı, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ev sahipliğinde yapıldı.

Toplantı sonrası TİSK ; “Asgari ücret destekleri tüm işletmeleri kapsayacak şekilde devam etsin. Ücret üstündeki vergi ve prim yükleri uygun seviyeye çekilsin. İstihdamı korumak için dengeli bir asgari ücret belirlenmesi her zamankinden daha önemli. 

Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu
Türkiye İşverenler Sendikası KonfederasyonuÇalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında toplanan komisyonda, işveren heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine ise Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat başkanlık etti.

TİSK heyetinin görüşlerini paylaşacağı bu toplantıda, Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıklarının da ekonomik veri ve raporları sunması bekleniyordu. Asgari ücrette ilk toplantı 4 Aralık’ta yapıldı. Üçüncü toplantı ise Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (Türk-İş) ev sahipliğinde 22 Aralık’ta gerçekleştirecek.

Türk İş Asgari Ücret
Türk İş Asgari Ücret

Yeni Asgari Ücret Nasıl Belirlenecek ?

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücret 2020 yılı için brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak uygulanıyordu.

Yıl Bazında Asgari Ücret Rakamları Tablosu

2020 Yılı Net Asgari Ücret: 2.324,70 TL
2019 Yılı Net Asgari Ücret:: 2020,59 TL
2018 Yılı Net Asgari Ücret:: 1603 TL
2017 Yılı Net Asgari Ücret:: 1404 TL
2016 Yılı Net Asgari Ücret:: 1300 TL
2015 Yılı Net Asgari Ücret:: 1 Ocak-949TL, 1 Temmuz-1000 TL
2014 Yılı Net Asgari Ücret:: 1 Ocak-846 TL, 1 Temmuz-891 TL
2013 Yılı Net Asgari Ücret:: 1 Ocak-773 TL, 1 Temmuz-803 TL

Tüm Detayları İle Yıllara Göre Asgari Ücret Tablosu İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.