TÜİK Asgari Ücret Verilerini Açıkladı

TÜİK Asgari Ücret Verilerini Açıkladı

Son Dakika TÜİK Asgari Ücret Verilerini Açıkladı , 2021 Yılı Asgari Ücret Ne Kadar Olacak ?

Yapılan Son Dakika haberine göre milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerine ilişkin TÜİK, 2021 yılına ait asgari ücret sunumunu yaptı. Yapılan sunumda TÜİK, Asgari ücret için yapılan üçüncü toplantıda İstatistik verilerini açıkladı.

TÜİK Asgari Ücret Önerisi

TÜİK Asgari Ücret Verilerini Açıkladı

Yapılan Üçüncü toplantıda ki açıklamalara istinaden TÜİK(Türkiye İstatistik Kurumu)’in önerisi 2.792,10 Tl olarak kayıtlara geçti.

TÜİK, 2 bin 792.10 lira asgari ücret önerdi. 2021 yılında emekliler, memurlar ve işçiler için zamların ne kadar olacağı merak ediliyor. Maaş artışlarında en büyük belirleyici ise şüphesiz enflasyon oranı olacaktır.

TÜİK Asgari Ücret Verilerini Açıkladı

AGİ, İşsizlik Maaşı ve Kısa Çalışma Ödeneği’de Belirlenecek

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren, TÜİK Asgari Ücret Verilerini Açıkladı, bir başka rakam ise bu ayın sonunda açıklanacak. Asgari ücret komisyonu üçüncü toplantısını yapıldı. Hem Milyonlarca işçinin direkt alacağı yeni maaşı belirleyecek hem de milyonlarca çalışanın Asgari Geçim İndirimi‘nin artışını da açıklamış olacak. Asgari ücret sadece bunları değil işsizlik maaşını, kısa çalışma ödeneğini ve nakdi ücret desteğini de artıracak.

TÜİK Asgari Ücret Verilerini Açıkladı.

2021 Yılı Asgari Geçim İndirimi
2021 Yılı Asgari Geçim İndirimi

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) 2021 yılında kaç lira oldu?

Yeni yılın ilk günlerinde en çok merak edilen konuların başında AGİ geliyor. 

AGİ bir işçinin medeni haline göre, çocuğu varsa, çocuk sayısına göre farklılık gösterir. Bir işçinin kendisi ile beraber bakmakla yükümlü olduğu kişiler için verilen indirimdir. 16 yaşından sonra sigortalı çalışanların, asgari geçimini sağlayacak bölümün hesaplanıp, toplam gelirden çıkarılması ile vergiden muaf bırakılmasıdır.

2007 yılına kadar, çalışanlar yıllık alışverişlerinden elde ettikleri fatura ve fişleri biriktirip iş yerlerine teslim ederek vergi iadesi alıyorlardı. 2007 yılından sonra bu uygulama yerini AGİ’ye bıraktı. İşverenler belirlenen AGİ tutarını çalışana net ücret üstünden ek olarak ödeme yapıyorlar. Ayrıca işverenler, AGİ tutarını vergiden düşüyorlar.

AGİ olarak, çalışana ödenecek senelik tutar; bir yıllık asgari ücretin yüzde 50’sine, yüzde 15 oranı uygulanarak hesaplanıyor.

Medeni halin ve çocuk sayısının değişmesi AGİ’yi nasıl etkiler?

Asgari Geçim İndirimi Evli
Asgari Geçim İndirimi

İşçiler, medeni durumlarının, çocuk sayılarının ve eşinin gelir durumunun değişmesi halinde “Aile Durumu Bildirimi” ile işverenlerine bildirimde bulunmaları gerekir. Asgari geçim indirimi oranını etkileyen değişiklikler, (evlenme, boşanma, ölüm, doğum vb.) işverene bildirildiği tarih itibariyle uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.