Son Dakika 2021 Yılı Asgari Ücret Görüşmeleri İçin Kritik Tarih Açıklaması Yapıldı

Ülkemizde milyonlarca çalışanları ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri ile ilgili son dakika haberi yayımlandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, asgari ücret tespit komisyonunun toplanacağı tarihi açıkladı. Bakan Selçuk, “2021’de uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantı 4 Aralık’ta yapılacak” dedi.

2021 Yılı Asgari Ücret Görüşmeleri
2021 Yılı Asgari Ücret Görüşmeleri

Yapılan açıklama sonrası internet üzerinden ‘asgari ücret zammı ne kadar olacak ?’ ,’asgari ücret tespit komisyonu ne zaman toplanacak‘, ‘2021 Yılı Asgari Ücret Ne Kadar ?’, ‘Asgari Ücret Zammı Yüzde Oranı ?’ sorgulamaları hızlandı. Bakan Selçuk daha önce yaptığı açıklamada, “Bu yıl asgari ücretin tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini diliyorum” sözlerini kullanmıştı. İşte asgari ücret zammı hakkında son dakika haberi…

İLK TOPLANTI 4 ARALIK’TA YAPILACAK

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, asgari ücret zammı hakkında “2021’de uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantı 4 Aralık’ta yapılacak” dedi. Bakan Selçuk geçtiğimiz ay ” Bu yıl asgari ücretin tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini diliyorum” demişti.

ASGARİ ÜCRETİ KİMLER BELİRLİYOR ?

2021 Yılı Asgari Ücret Görüşmeleri
2021 Yılı Asgari Ücret Görüşmeleri

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’un başkanlığında, Bakanlık’ta yapılacak ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlık’ta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

2021 Yılı Asgari Ücret Görüşmeleri
2021 Yılı Asgari Ücret Görüşmeleri

2020 YILI ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 324 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.