Belediye ve Özel İdare Şirketleri İçin Önemli Görüş Yazısı

Belediye ve Özel İdare şirketlerinde çalışan işçiler, 30.06.2020 tarihinden itibaren Kurumun 696 sayılı KHK dışındaki işçiler için geçerli olan Toplu İş Sözleşmelerinden yararlanabilir mi?

Bilindiği üzere 696 sayılı Kanun Hükmüne Kararname (KHK) ile kadroya geçirilen taşeron işçilerin mali ve sosyal hakları; süresi en sona erecek olan Yüksek Hakem Kurulu kararları esas alınarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 12 Nisan 2018 tarihinde ilan edilen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) ile belirlenmişti.

Yapılan bu TİS’in yürürlük süresi, belediye şirketlerine geçirilen taşeron işçiler açısından 30.06.2020 tarihi itibariyle sona ermiş olup, 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle, Belediye şirket işçilerine uygulanacak mali ve sosyal haklar konusunda kafa karışıklığı yaşanmak ve sorunların çözülmesi beklenilmektedir.

Bu Sorunu;

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü, Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikasının talebi üzerine verdiği görüş yazısıyla konuyu kısmen açıklığa kavuşturmuştur.

Bakanlık Yazısının Detayında;

696 sayılı KHK kapsamında olmayan işçileri kapsayan ve uygulanmakta olan bir Toplu İş Sözleşmesi varsa, bu TİS’in 01.07.2020 tarihinden itibaren 696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrosuna geçişleri yapılan işçileri de kapsayacağı, bu işçilerin sendika üyesi olmaları veya dayanışma aidatı ödemeleri durumunda yürürlükteki TİS’ten faydalanabilecekleri belirtildi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 20.07.2020 Tarih ve 1629233 Sayılı Yazısı;
Toplu İş Sözleşmesinden Yararlanma
696 Sayılı KHK İle Çalışan İşçilerin Toplu İş Sözleşmesinden Yararlandırılması

2 thoughts on “Belediye ve Özel İdare Şirketleri İçin Önemli Görüş Yazısı

  • 5 Ağustos 2020 tarihinde, saat 19:40
    Permalink

    Çok teşekkür ederim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.