Son Dakika Öz Büro İş Sendikasından Açıklama

Hak İş Konfederasyonuna bağlı Öz Büro İş Sendikasından önemli Son Dakika Açıklaması geldi.

Yapılan açıklamada “ÜYELERİMİZİN VE SENDİKAMIZIN GELECEĞİ İÇİN SENDİKAMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ.” sloganıyla Olağan Üstü Genel Kurul İstediklerini belirttiler. İşte Yapılan Açıklama;

Türkiye’nin dört bir yanından gelen İl başkanlarımız ile birlikte Ankara da bir araya gelerek sendikamızın olağanüstü genel kurul kararı alması için basın bildirimde bulunduk.

Öz Büro İş Sendika
Öz Büro İş Sendika


Bugün itibariyle 153 delege arkadaşımız, yani mevcut delegenin yüzde 75’i genel kurulun olağanüstü toplanmasını talep etmiş bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Genel Denetleme Kurulumuz, sendikamızın genel kurulunun olağanüstü toplanması kararını oy birliğiyle almıştır.Öz Büro İş Sendikamızın zorunlu organlarından olan yönetim kurulunun yedek üyeleri, denetleme kurulunun yedek üyeleri, disiplin kurulunun asıl ve yedek üyeleri görevlerinden istifa etmiştir.

2.000.000 TL Borçlandık

Bir başka deyişle; Öz Büro İş Sendikası, teşkilatı ve üyeleriyle acilen olağanüstü genel kurul yapılmasını talep etmektedir. Bu talep ortak aklın ve teşkilatımızın büyük çoğunluğunun talebidir.Çünkü Genel Başkan Baki Gülbaba, idari ve mali açıdan sendikamızı yönetememektedir.Sendikanın mali kaynaklarını tüketmiş, sendikamızı 2.000.000 TL borçlandırarak iflas noktasına getirmiştir.

Öz Büro İş Sendika
Öz Büro İş Sendika


Bugün sendikamız kayyım tarafından yönetilmekle karşı karşıyadır.Genel Başkan Baki Gülbaba, seçildiği 2015 yılından beri sendikamızı büyütmek ve geliştirmek adına hiçbir ciddi örgütlenme çalışması yapmamış, adeta sahayı terk etmiştir.
Bazı iş yerlerinde il Başkanlarımızın, teşkilat mensuplarımızın talep ve girişimlerine rağmen örgütlenme çalışmalarını kasten yapmayarak sendikanın önünü tıkamıştır.


Örgütlenebileceğimiz kurumlarda üye kayıt çalışması yapmak yerine, işkolundaki diğer sendikalarla anlaşarak onlar lehine feragat edilmiştir.Örgütlenmede herhangi bir istişare ve bilgilendirme yapılmadan bu şekilde bir politika izlenmesi, sendikamıza, üyelerimize ve bu sendikanın kurulmasında büyük emekleri olan HAK-İŞ Konfederasyonu’na en hafif tabiri ile ihanettir.Gizli kapaklı yapılan bu anlaşmalar işçilerin ve teşkilatımızın iradesine çok büyük bir saygısızlıktır.

Öz Büro İş Sendika
Öz Büro İş Sendika


Sendikamızın genel başkanı Baki Gülbaba HAK-İŞ Konfederasyonunun faaliyetlerine katılmamak suretiyle sendikamızı fiilen HAK-İŞ’ten koparmak istemektedir.Öz Büro İş Sendikamızın web sayfasında dahi HAK-İŞ logosunu kullanmayarakHAK-İŞ üst kimliğini reddeden Genel Başkan Baki Bey, sendikamızın yetkili olduğu en büyük işletmesi olan Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde çalışan üyelerimizin sorunlarına da çözüm bulamadığı ortadadır.


Genel başkan Baki GÜLBABA, Alper GÖKÇEK’ten boşalan Ankara 1 Nolu şube başkanlığımızın yeniden oluşturulması sırasında, Kanun ve Tüzük hükümlerini yok saymıştır.Ankara 1 Nolu şubemizin yönetimini Kanun ve Tüzük hükümlerine aykırı bir şekilde oluşturma cüretini göstermiştir. Yönetimin hukuksuz bu işlemi yargı kararıyla iptal edilmiştir.

Öz Büro İş Sendika
Öz Büro İş Sendika


Tüm bu hakikatler ortada bir yönetememe sorunu olduğunu göstermekte ve Sendikamızı kayyım marifetiyle yönetilmekle karşı karşıya bırakmaktadır.Genel Başkan Baki Gülbaba ve yönetiminin bu hukuksuz ve anlamsız uygulamaları, sendikamızın kamuoyu ve işçiler nezdinde güç ve itibar kaybetmesine neden olmuştur.Bütün bu yaşananlar, delegeler olarak bizleri bir karar verme noktasına getirdi.Sendikamızın göz göre göre bir batağa doğru sürüklenmesine rıza gösteremezdik.
Ve bu inançla HAK-İŞ üst kimliğini özümsemiş,

Öz Büro İş Sendika
Öz Büro İş Sendika

sendikamızın ve üyelerimizin geleceğini düşünen delegelerimizle birlikte ihya ve yeniden yapılandırma hareketini başlattık.Bu hareketin içinde olan delegelerimiz Sendikamızın bugünlere gelmesinde büyük emekleri olan birer dava neferleridir. Delegelerimiz, Genel Başkan Baki Gülbaba’nın ne yaptığını, nasıl davrandığını, sendikayı ne hale getirdiğini en iyi bilen kişilerdir.

Başlatmış olduğumuz İHYA HAREKETİNE karşı duranlara, üyesine sahip çıkmayan, teşkilatı ile gönül bağını koparan, teşkilat il başkanlıklarının bürolarını kapatan, tasfiye eden mevcut yönetime destek veren sözde kardeş sendikaların genel başkanlarına asla izin vermeyeceğiz.Bizim amacımız; Öz büro iş sendikamızı Konfederasyonumuz Hak İş ile omuz omuza çalıştıracak, kardeş sendikalarımız ile gerçek kardeşliğimizi sağlayacak, bizleri hak ve adalet noktasında temsil edecek yeni, güçlü, teşkilatı ile bütünleşmiş bir genel başkan ve yönetim seçmektir.

Öz Büro İş Sendika

Bu kararımıza ve delegelerin iradesine herkes ama istisnasız herkes saygı duymak zorundadır.Biz sendikamızı eski gücü ve konumuna geri döndürerek iş kolunun bir numaralı sendikası haline getirmek istiyoruz. Başlattığımız sürecin Öz Büro İş Sendikamız, Öz Büro İş’li emekçi kardeşlerimiz ve “Ticaret, Büro, Eğitim ve Güzel Sanatlar” iş kolunda çalışan tüm emekçiler için hayırlı olmasını diliyoruz…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.