Belediye ve Özel İdare Şirket İşçileri İçin Son Dakika…

Mahalli İdare Şirketlerinde Çalışan İşçiler İçin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Ne Zaman ? Taşeron ve kamu işçileri son dakika kritik tarih!

Corona (Covid-19) virüs nedeniyle toplu iş sözlemeleri görüşmelerinin iptalinin bitmesi ile birlikte taşeron ve kamu işçileri için kritik dönem yaklaşıyor. Son dakika taşeronlar… 4A Statüsünde çalışan Taşeron işçiler basında üzerinde durulan zam oranı yüzde 15. Bu oran üzerinde durulmasının nedeni olarak ise hem asgari ücret zam oranı olması hemde enflasyon rakamlarının üzerinde olması gösteriliyor. Bunun dışında Çalışma Bakanlığı’nın da yüzde 10 bandının üzerinde bir zam teklif etmesi bekleniyor. Peki taşerona kadro ve 4/A işçilerin maaş zammı 2020 ne kadar olacak?

Mahalli İdare İşçileri Toplu İş Sözleşmesi Ne Zaman Başlayacak
Mahalli İdare İşçileri Toplu İş Sözleşmesi Ne Zaman Başlayacak

Toplu İş Sözleşmesi Ertelenmişti

2020 yılı Nisan ayında Korona Virüsünden dolayı AK Parti gurubu tarafından hazırlanan ve TBMM’den geçirilerek kabul edilen kanun teklifinde toplu sözleşme görüşmelerinin 3 ay yapılmayacağı hükmü yer almıştı. 3 aylık sürenin 18 Temmuz tarihinde dolacak ile birlikte tüm gözler toplu iş sözleşmelerinin görüşmelerine çevrilmiş durumda.

Ayrıca devlet birimlerinde çalışan taşeron işçilerin 2020 TİS görüşmelerinden beklentileri büyük. Mali haklarında yanında sosyal haklar da düzenleme olmasını talep eden taşeron işçiler maaşların iyi bir oranda artmasını bekliyorlar. 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle işçilere yılda yüzde 4 artı yüzde 4 ücret artışı getirilmişti.

18 Temmuz tarihinde sona erecek yasakların ardından önümüzde ki haftadan itibaren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ile ilgili çalışmaların başlaması bekleniyor. Bu doğrultuda taşerondan kadroya geçen çalışanlar ve kamu işçileri için YHK kararına göre maaş zammı alan kamu şirket işçilerinin durumu, belediye işçilerinin haklarında düzeltme ve iyileştirme, taşeronların kadroya geçişi sonrasında meydana gelen eşitsizliklerin ortadan kaldırılması ve mağduriyetlerin giderilmesi gibi durumların toplu iş sözleşmesi görüşmesinde masaya yatırılarak sonuçlandırılması bekleniliyor.

Belediye ve Özel İdarelerde İş Kolu Değişikliği
Belediye ve Özel İdarelerde Toplu İş Sözleşmesi Tarihleri Ne Zaman

Maaş Zammı Sorunu Düzelecek Mi?

Özellikle zam oranlarında ki adaletsizlikler, tediye ikramiyesi almayan işçilerin bu ikramiyeden faydalanması gibi sorunların öncelikli olması talep ediliyor. Ayrıca MEB bünyesinde 10 ay maaş alıp 2 ay alamayan çalışanların durumlarının düzeltilmesi, aynı işi yapıp farklı maaş ve özlük haklarına sahip olan çalışanların aralarında ki adaletsizliklerin giderilmesi gibi konular taşerondan kadroya geçen ve kamu işçilerinin en önemli beklentileri arasında yer alıyor. Özellikle 2017 yılında kadroya geçtikten sonra büyük mağduriyet yaşayan taşeron işçiler için bu toplu iş sözleşmesi 3 yıllık mağduriyetin giderilmesi konusunda hayati önem taşıyor.

Sendikalar Hazırlık Aşamasında…

18 Temmuz tarihinde toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmesi yasaklarının son bulacak olması ile birlikte sendikaların toplu iş Sözleşmesi görüşmeleri için Kamu Şirket İşçileri (Belediye ve Özel İdare Şirketleri) için hazırlıklarına hız verdikleri görüldü. Hatta bu noktada bazı sendikaların üyeleri ile iletişime geçerek yaşadıkları sorunlar ve taleplerle ilgili taleplerini belirtmeleri istendi. Bu sene yapılacak görüşmelerin çok daha sıkı ve kıyasıya pazarlıkların yaşanacağı bir toplu iş sözleşme görüşmeleri olacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.